Najpotężniejszy klaster obliczeniowy w Polsce

Dodano: 5 lipca 2022

Autor: Rafał Brzyski

Najpotężniejszy klaster obliczeniowy w Polsce

1700 węzłów i 1,6 PFlops mocy obliczeniowej

Firma MEGATEL jako lider konsorcjum firm MEGATEL i ACTION będzie dostawcą najsilniejszego superkomputera w Polsce dla Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Konsorcjum podpisało umowę o wartości ponad 41 mln PLN z AGH Cyfronet na budowę tej supermaszyny. Konstrukcja składać się będzie z ponad 1700 serwerów połączonych siecią Infiniband o całkowitej mocy obliczeniowej ponad 1,6 PFlops.

Niezwykłość instalacji polega też na tym, że klaster zajmie najmniej miejsca nawet jak na obecny poziom technologii – łącznie 15 szaf rack wraz z systemem chłodzenia. Biorąc pod uwagę pobór mocy elektrycznej (700kW) w porównaniu do zajmowanego miejsca (15 m2), przyznać należy, że mamy do czynienia z „ultrabookiem” wśród klastrów. Przestrzegamy jednak przed jego przenoszeniem – waży ponad 30 ton.

Takie upakowanie (144 serwery 2-procesorowe wraz z przełącznikami Infiniband na szafę rack) zostało uzyskane dzięki bezpośredniemu chłodzeniu urządzenia cieczą poprzez tzw. suchy styk. Inną unikalną właściwością instalacji są całkowicie szczelne szafy rack, niewymagające zewnętrznego obiegu chłodnego powietrza. Zwykła woda o temperaturze pokojowej (nawet 30⁰C), doprowadzona rurami do systemu, odbiera ciepło od elektroniki. Podgrzana przez klaster do temperatury ok. 40 ⁰C zostaje w naszym klimacie w naturalny sposób ochłodzona przez umieszczone na dachu serwerowni specjalne chłodnice. Taki sposób chłodzenia przynosi ponad 30% oszczędności w kosztach użytkowania.

Komputer zbudowany zostanie w oparciu o technologię i patenty firmy HP (konstrukcja HP Apollo 8000 dedykowana dla instalacji chłodzonych tzw. ciepłą wodą). Nazwa nowego klastra to Prometheus. Według notowania TOP500 (www.top500.org) z czerwca 2014 r. będzie to maszyna plasująca się w pierwszej #30 na świecie, w pierwszej #15 w Europie i #1 w Polsce. Oficjalne testy wydajnościowe przewidziane są na czerwiec 2015 r.

Fot.: Zbigniew Sulima – Biuletyn AGH

Link do materiałów AGH